Zakavkazsko je jednou z těch oblastí, kde život plyne úplně jiným tempem. Jižně od Kavkazu se velká část obyvatel živí stále zemědělstvím, žije na vesnicích a drží si tak stále své tradice, z nichž některé jsou staré i několik tisíc let. Ekonomicky se jedná o zaostalé státy – jejich bohatství však tkví právě ve svébytné kultuře. Přes klidné tempo života se však jedná o region plný napětí mezi místními státy Gruzií, Arménií a Ázerbajdžánem.
mísa špízů
Gruzie
Leží na pobřeží Černého moře. Hlavním městem je Tbilisi. Gruzínci jsou pravoslavní. V horách se nachází stovky prastarých kostelů. Nejvýznamnějším turistickým tahákem je nejvyšší hora Elbrus, která láká horolezce z celého světa. V současné době je však turismus značně poznamenán velkými ohnisky napětí. Jedná se především o proruské separatisty, kteří de facto ovládají dřív autonomní republiky Abcházii a Jižní Osetii. Ve druhé zmiňované dokonce proběhla mezinárodní válka, jelikož se do občanského sporu vmísila ruská vojska, která pomohla rebelům území ovládnout.
Arménie
Jedná se o jednu z nejstarších křesťanských zemí. První křesťané, kteří byli vyhnáni, zde založili v bezpečí hor Arménskou apoštolskou církev. Není divu, že se zde tím pádem nacházejí nejstarší kostely na celém světě. Nejznámější a nejposvátnější z nich je Mayr Tačar. I zde se řeší velké problémy. Prvním z nich je stoletý spor s Tureckem, které viní z genocidy několika stovek tisíc Arménů v období Osmanské říše, za které se nynější Turecko odmítá omluvit. Druhým, palčivějším a aktuálnějším, je spor o Náhorní Karabach, který de jure patří Ázerjbajdžánu, de facto je ovládán Armény, kteří v oblasti tvoří většinu. Oba státy se tak vzájemně nesnášejí a neudržují diplomatické styky.
tým horolezců
Ázerbajdžán
Nejrozvinutější z trojlístku získal své bohatství díky ropným polím u města Baku. A protože Ázerové velmi chytře investují většinu peněz zpět do rozvoje služeb, jedná se o moderní zemi. Zdejší obyvatelé jsou muslimové. Mezi nejzajímavější místa patří hlavní město Baku, které je moderní metropolí. Obdivovat můžete místní kulturu. Zajímavý je místní druh hudby zvaný mugham, který je zapsán na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. Pro milovníky jídla bude zajímavý národní pokrm šašlik – špíz ze směsi masa. Cestovní ruch zde však v současné době stagnuje. Příčinou je výše zmiňovaný konflikt o Náhorní Karabach, za druhé místní vládnoucí režim, který má prvky diktatury.