Na elektřině je dnešní člověk závislý téměř stoprocentně. A není daleko doba, kdy díky rozvoji elektromobilů se ta závislost ještě prohloubí. Této závislosti se vystavujeme zcela dobrovolně. Úplně zapomínáme na zadní vrátka. Přitom každoročně se i v naší zemi odehraje několikero přírodních katastrof, které vyřadí tu či onu oblast někdy na pár hodin, ale někdy i na několik dní z dodávky elektrické energie.
Stačí jedna pořádná vichřice, jeden požár, záplava či sesuv půdy a v podobné situaci se může ocitnout i váš nový dům. V okamžiku kdy se ocitnete ve tmě a kdy ani po hodině se světlo nerozsvítí, si uvědomíte, že plánování vašeho domku, které jste považovali za snad až příliš pečlivé, zas tak dokonalý výsledek nepřineslo.
Bez elektrické energie nemáte vodu. Máte sice hlubokou studnu s perfektní, zdravou a chutnou vodu. Není ale energie, která by tu vodu dopravila až k vašim kohoutkům, či do splachovadla záchodu. Bez elektřiny budete ve tmě. Pardon, budete trávit večer či večery (podle toho jak dlouho bude odstranění následků řádění přírodních živlů trvat), při svíčkách. Což o to. Vodu si na pár dní dovezete balenou, vykoupat se zajedete na bazén a romantický večer, či dva trochu prohloubí vazby ve vaší rodině. Z pohledu života a standardu pohodlí jen malé omezení. Jenže. To hlavní co katastrofa ovlivní je už dost nepříjemné. Bude vám zima! Máte sice krásně naskládané dříví, nebo máte fungující plynovou přípojku. Ale co je vám to platné když si nezatopíte. Není proud, který by vám pohlídal plynový kotel či kotel na tuhá paliva. A není proud, který by roztočil čerpadla pro nucený oběh teplé vody.
Jak z toho ven?
Řešení je v tom, získat svůj vlastní zdroj elektrické energie. Nabízí se dvě formy záchrany. Jednou je pořízení si elektrocentrály. Pokud jí máte, napojíte spotřebiče na elektrocentrálu, zajedete s kanystrem pro benzín a spustíte ne zrovna nehlučný stroj. Druhým řešením je solární energie. Pomocí slunečního kolektoru dobíjíte akumulátory, které pak vykryjí nezbytnou potřebu energie k zajištění nerušeného chodu domu. Přebytek můžete prodat dodavateli a tím si snížíte náklady. A to se vyplatí. Co říkáte?