K jaru patří vůně. Probouzející se příroda hýří množstvím květů, které mezi sebou soutěží, jak přilákat co nejvíce hmyzích opylovačů. Chcete-li mít na zahradě odolný keř, který vás bude od časného předjaří oblažovat lahodnou vůní, vyberte si kalinu.

růžové kvítka

Kaliny jsou rozsáhlou skupinou opadavých keřů s nevysokými nároky na údržbu. Vzpřímeně rostoucí keře dorůstají 2–3 metry, vyšlechtěné kultivary jsou o něco nižší. Kaliny patří k nevelkému počtu dřevin, které ozdobí vaši zahradu květy už v zimě. Něžné laty bílých nebo narůžovělých květů, k jejichž přednostem patří otužilost a intenzívní vůně, dokáží kvést během celého zimního období. Ani mráz nezničí jejich křehkou nádheru. Vysazujte je v blízkosti domu, abyste se z kvetoucí a voňavé krásy mohli těšit celou zimu.

Kalina bodnanská kvete od října do března s přestávkami v době největších mrazů. Tento kříženec kaliny vonné s kalinou velkokvětou může být náchylný k namrzání, zvolte pro něj chráněné stanoviště.

Kalina vonná dostala svůj název právě podle sladce vábivé vůně aromatických kvítků uspořádaných v řídkých latách, které se objevují na bezlistých větévkách v březnu až dubnu, za mírných zim už v listopadu nebo v prosinci. Oba druhy kalin dobře vypadají na tmavším pozadí stálezelených rostlin.

Jedna z nejkrásnějších kalin, kalina Carlesiova, rozkvétá v dubnu až květnu. Tato okrasná dřevina dosahuje výšky 1,5 m a zkrášlí vaši zahradu omamně vonícími růžovými květy.
rozkvetlá kalina

Kalina Burkwoodova, kříženec kaliny Carlesiovy s kalinou užitečnou, vykvétá silně vonnými květy v dubnu až květnu. Někdy si kvetení zopakuje znovu na podzim. Podzimní zbarvení listů doplní zahradu o červené a purpurové tóny.

Pěstování kalin není nijak složité. Vyžadují mírně kyselou živnou půdu a zálivku v prvních měsících po výsadbě, jinak jsou bezproblémové. Kalina vonná dává přednost vlhčímu stanovišti, ostatní druhy nejsou na vláhu příliš náročné. V zahradě optimálně prospívají na slunci, ale snesou i polostinné stanoviště. Nejlépe vyniknou jako solitéry nebo v menší řídké skupince.