Když se rozhodnete zakoupit jednolůžkovou postel, ať už pro sebe, anebo dítě jakéhokoliv věku, měli byste mít na zřeteli, že lůžka o šířce 70 – 80 cm už dávno nejsou pro trvalé spaní dostačující. Vhodná jsou pouze pro občasné přespávání nebo pro příležitostné návštěvy.

Každý jedinec by měl mít totiž lůžko, v němž při lehu na zádech skrčí všechny čtyři končetiny tak, že směřují do stran, a ohnutá kolena a lokty musí být ještě na posteli a nikoliv přesahovat přes okraj. Při pořizování postele pro trvalý spánek je nutné myslet na to, že se člověk při spaní převaluje ze strany na stranu, čímž zejména u dětí hrozí pád na zem. A také není příjemné, ani zdravé, aby ruce či nohy visely mimo lůžko.

bedroom-4772018_960_720

Je pravdou, že každý z nás nemá takový dostatek prostoru, aby mohl všechny postele kupovat co nejširší, ale zdá se, že optimální lůžko pro jednu osobu by mělo mít šířku 140 cm. A když už budete myslet na pohodlí spáče, zkuste pomyslet i na estetickou stránku a obstarejte postel z masivu 140 x 200 . Ať už vy sami, anebo váš potomek, velice brzo zjistíte, že takové rozhodnutí bylo na místě. Pohodlný spánek, kvalitní masivní dřevo a pevná postel se zárukou velmi dlouhé životnosti.

Při výběru můžete zvolit různé varianty povrchové úpravy – buď postel přírodní lakovanou, bílou či šedou, modrou, zelenou nebo dokonce růžovou, anebo odstín buk a dub.

bed-dolls-1124225_960_720

Tam, kde to rozměrové možnosti vašeho bytu dovolují, nepořizujte postele zbytečně úzké. Širší postel dnes není žádný luxus, i když vám to tak možná zní – pohodlný spánek je základem dalšího příjemného dne; navíc naše domácnosti jsou větší, než bývaly kdysi a úzká postel bývala nutností.

Když do lůžka 140 x 200 ulehne školní dítě a vy si s ním budete ještě chtít před spaním povídat, anebo mu číst, jistě oceníte, že nemusíte sedět vedle na židli, ale že se můžete k dítěti pěkně přitulit; vaše přítomnost ho navíc zklidní a brzy usne. Přijede-li návštěva, na širším lůžku se pohodlně vyspí dvě děti nebo i dospělá osoba a dítě.