Lidé jsou poměrně známí tím, že je přitahují lesklé a třpytivé věci. A pokud jsou navíc i vzácné, pak je dílo dokonáno. Typickým příkladem je zlato, za které jsme ochotni platit horentní sumy. Ač kov samotný nemá nějak valné vlastnosti a je proto v průmyslu téměř nepoužíván (ač výjimky se najdou), přesto za šperky z něj vyrobené zaplatíme skutečně obrovské částky.
Ovšem tato naše až stračí záliba se nevtahuje pouze na kov samotný, nýbrž i na věci, které se mu podobají. Tak nějak se dostala do popularity i zlatá čísla. Ač je prakticky každému jasné, že se zlatem jako takovým nemají prakticky nic společného, přesto jsou velmi populární a žádaná.
Poměrně zajímavou věcí je, že jejich barva často zlato připomíná pouze vzdáleně, o lesku či případném třpytu ani nemluvě. Jsou však dělány tak, aby vypadaly ještě lépe, než skutečný kov. Jak jsou ale vyráběny?
Postupů je více, záleží především na tom, pro jaké účely bude produkt použit. Pokud jde například o čísla popisná na dveřích domu, pak se jedná o kov, dřevo či plast, potřený nátěrem žluté barvy příslušného odstínu. Požadovaný lesk potom dodá lak, který výrobek zároveň ochrání před poškozením vnějšími vlivy a zajistí, že bude dlouho vypadat jako nové.
Pokud se jedná o různá přání, kterých najdeme v papírnictvích spoustu, pak zde je použit poněkud jiný postup. Nejprve je číslo či nápis vytlačen do silného papíru. Následně je natřeno silnou vrstvou požadované barvy. Po zaschnutí jsou pak často přidány třpytky či podobné ozdoby a po kompletním zaschnutí je vše potaženo ochrannou fólií a řádně slisováno.
Je samozřejmé, že existují i situace, kdy jde skutečně o nátěr daného předmětu roztaveným zlatem – nezapomeňme, že má nízkou teplotu tání. Ovšem takových je velmi málo, neboť cena takovýchto výrobků je tak vysoká, že běžný člověk nemá možnost si je dovolit.
Existuje tedy spousta metod a postupů. Zde byly nastíněny jen ty nejzákladnější. A věřme, že s jejich zdokonalováním bude výsledek vypadat čím dál tím lépe.