Dříve to nebývalo, avšak dnes je standardem, že prakticky každá obytná jednotka, ať už se jedná o rodinný dům či byt, má alespoň jeden balkon. Bez něj si již bydlení nedovedeme představit, a to z dobrého důvodu.

Předně nám poskytuje možnost vyjít v hezkém počasí na čerstvý vzduch, i když nemáme vlastní zahrádku. Můžeme tam věšet prádlo a v letních dnech se jím vyvětrá podstatně více vzduchu, než oknem, čímž vytváří příjemný průvan. Nadšení pěstitelé zde mohou v teplém období letnit své tropické rostliny. Zkrátka, má mnoho výhod.

balkon1

Ovšem je zde ještě něco. Věc, kterou příliš nevnímáme, avšak která je přesto součástí každého balkónu a bez níž by pobyt na něm nebyl ani zdaleka tak příjemný. Řeč je samozřejmě o zábradlí na balkon https://www.kmkdesign.cz/zabradli-balkonova-terasova. Proč je tak důležité?

Tím hlavním důvodem je prostý fakt, že značně zvyšuje bezpečnost pobytu na něm. Platí to samozřejmě především pro byty ve vyšších patrech, avšak ani pád z toho prvního rozhodně není nic příjemného a i on může mít fatální následky.

balkon2

Je tedy jasné, že zde jde především o bezpečnost. Musíme si uvědomit, že většina podlah u tohoto typu je tvořena klasickými dlaždicemi. Je to z jednoho prostého důvodu: dají se velmi snadno udržovat. Avšak v zimě velmi snadno namrznou a jejich povrch se změní v ledové kluziště. A nyní si představte, že byste na něj v takovéto situaci vešli. Rozhodně nic příjemného, že?

Velmi důležitý je také psychologický efekt, kterým zábradlí působí. Vnímáme jej jako bariéru, jako něco, co opticky odděluje balkon od okolního prostředí. A tím, že s ním není spojený, máme i větší pocit bezpečí. Jen si zkuste představit, že byste zrovna na tom vašem neměli zábradlí. Byli byste ochotni dojít až k okraji? A ještě lépe, byli byste tam ochotni pustit své děti?

Jak je vidět, má nezastupitelné místo, a bude jej mít ještě po další generace. A to je dobře, koneckonců jde především o naši bezpečnost.