I podnikatel je jenom člověk z masa a kostí, a proto má i tento naději na totéž, co všichni kolem. Tedy může bodovat a užívat si plnými doušky života, ale stejně tak může být pravdou i pravý opak toho, co tu zrovna zaznělo. Tedy může být i v situaci, jakou mu rozhodně nikdo nemůže závidět. Snad s výjimkou někoho, kdo je na tom ještě hůř, pochopitelně.
Tím, co soukromé podnikatele sužuje, mohou být kromě mnoha jiných témat třeba i peníze. Protože to, že někdo podniká, není ještě vůbec zárukou toho, že si na sebe vydělá. A to vlastně takový soukromník ještě nevydělává jenom na sebe, ale i na své zaměstnance a na další náležitosti související s jeho firmou.
banka puzzle

A pokud jsou finance dotyčného i s jeho podnikem neradostně vyhlížející? Pak to může někdy zachránit jedině půjčka. Jež je vždycky lepší než dlouhotrvající problémy, případně dokonce bankrot. I když vlastně ani takové shánění půjčky nemusí být ničím radostným. Jak si totiž jistě dokážete představit, nevzbuzuje člověk, který má nemalé ekonomické potíže, rozhodně dojem někoho, komu by se dalo půjčovat bez obav v duši. Na někoho takového se hledí notně podezřívavě. Vrátí vše, co mu bude půjčeno? Nevrátí? Kdo ví?
A protože si tu leckdy leckdo není jist, bývá pravidlem, že je žádost podezřele vypadajícího žadatele raději zamítnuta. Risk tu přece nebývá zisk.
peníze a graf

A pokud má onen žadatel potřebu si půjčit a zároveň třeba i záznamy v registrech dlužníků, kupu jiných závazků, exekuce na majetek a tak? Pak ho nejednou vysvobodí nanejvýš tak nebankovní hypotéka bez registru. Jež je pro podobné typy lidí (jako) dělaná. Stačí tu totiž vlastnit nemovitost a moci ji dát do zástavy, stačí mít aspoň nějaké příjmy, z nichž by se dalo splácet, a rázem nejsou ony před chvílí zmíněné problémy problémem. A i takovýto žadatel může být a bývá uspokojen. A to za podmínek, o jakých by se mu jinde ani nesnilo.