Jak vzniká jarní únava?

Změna počasí náš organismus zatěžuje. V důsledku teplejších teplot se krevní cévy rozšiřují a krevní tlak klesá. To zejména ovlivňuje ty z nás, kteří mají už tak nízký krevní tlak. Produkce našich hormonů je také silně ovlivněna. Zvýšení denního světla aktivuje produkci hormonu zvyšujícího náladu – serotoninu. Současně je hormon melatonin, který je zodpovědný za spánek, stále velmi aktivní, jelikož během zimních měsíců se jeho zásoba v těle zvětšuje. Interakce těchto dvou látek způsobuje únavu a oběhové problémy.
dívka v kroji

S těmito pěti radami udeříte na jarní únavu

1. Otevřete okno a dýchejte čerstvý vzduch!

Otevřete okno hned ráno poté, co vstanete a proveďte několik hlubokých nádechů čerstvého vzduchu. Chladný vzduch je pro tělo silný podnět a probere ho. Dokonce i sklenice vody přímo po probuzení oživuje unaveného ducha.

2. Střídavé sprchy stimulují krevní oběh!

Střídavá studená a teplá sprcha v dopoledních hodinách stimuluje krevní oběh a to posiluje imunitní systém. Pozor: studené sprchy nejsou vhodné pro některé chronické nemoci. Pokud nemáte rádi sprchování v dopoledních hodinách, můžete si osvěžit tvář stříkající studenou vodou.

3. Vydejte se na čerstvý vzduch a nasajte slunce!

Pohyb a sluneční svit způsobují, že tělo vytváří hormon serotonin zvyšující náladu a inhibuje produkci spánkového hormonu melatoninu. Jděte do kanceláře pěšky nebo na kole, místo abyste využili metro či auto. Pokud je to příliš daleko, vystupte o dvě zastávky dříve a jděte pěšky. Kdo nemá rád cvičení, měl by si unavené údy aspoň trošku protáhnout na slunci co nejčastěji!

4. Jezte zdravě!

L-aminokyselina tryptofan zajišťuje, že serotonin může být vytvořen v mozku. Každý dospělý by měl spotřebovat denně alespoň 3,5 až 6 mg L-tryptofanu na kilogram tělesné hmotnosti. Mezi na L-tryptofan bohaté rostlinné potraviny patří: ořechy (zejména kešu), fazole (zejména sója) a semena (slunečnicová semena, sezam, oves, proso), pšeničné klíčky a houby. Také sýr a některé ryby, jako je makrela a losos stimulují sekreci hormonu serotoninu.

Avšak strava bohatá na proteiny (maso a mléčné výrobky) může snadno vést k chronickému nedostatku serotoninu (protein brání transportu L-tryptofanu do mozku).
směs ořechů

5. Osvěžte svou mysl éterickými oleji!

Jednoduché a velmi účinné proti jarní setrvačnosti jsou esenciální oleje. Obzvlášť dobré jsou vůně rozmarýnu a citrusů. Podporují soustředění a oživují mysl. Několik kapek ráno rozetřete na zápěstí a znovu a znovu si k němu přičichněte, když vás přepadne únava. Nebo vložte olej do aromatické lampy. Jen se ujistěte, že používáte 100% čistý olej. Jiné produkty mohou být ředěné a mohou způsobit alergie.

 

Důležité: každý, kdo se cítí dlouho nebo neobvykle vyčerpán, by se měl rozhodně obrátit na svého lékaře.