Toto město se nachází na jihu Francie s rozlohou okolo 65 kilometrů čtverečních. V 6 století před naším letopočtem se zde usadili Keltové. Po roku 120 tuto oblast dobyli Římané. Hradby se skládají z třiceti věží galsko-římského typu s velkými okny, aby se mohli bránit tehdejším oštěpům. Za vlády Trencavelů se uprostřed města postavil opevněný zámek s okovanou bránou. Díky křížové cestě bylo obyvatelstvo zmasakrováno a město připadlo Simonu z Montfortu.

opevnění hradu

V dalších letech se o pevnost často bojovalo. Dopad na město se odráželo v hospodářství regionu, který byl silně poškozen. Nakonec region připadlo francouzskému králi, který nechal okolí srovnat se zemí a městečko začalo vzrůstat. Zeď byla zesílena a získalo pověst nedobytnosti.

Legenda

Podle pověsti oblast už pátým rokem obkličoval Karel Veliký. Městu docházely jak zásoby, tak odvaha. Hradní paní, žena krále Balaacka, Carcas, aby hrad zachránila, vzala všechny zbývající zásoby, kterými nakrmila prase. To poté hodila přes hradby před samotného Karla Velikého. On i jeho vojsko už byli vyčerpaní. Díky tomuto činu si mysleli, že na hradě je dostatek jídla, zdeprimovaně se obrátili na cestu domů. Balaacka žena nechala rozeznít zvony a vojsko si na odchodu povzdechlo – Dame Carcas sonne = Dame Carcas zvoní. Tak město přišlo ke svému jménu.
hrad carcassonne

Součastnost

V součastné době patří Carcassonne mezi nejzachovalejší středověké pevnosti v Evropě. V roce 1997 bylo zařazeno na registr kulturních památek organizace UNESCO. Městečko je přístupné veřejnosti, avšak s poplatkem. Turisté mohou navštívit různé hotely, restaurace i divadlo. Románsko-gotická katedrála, St-Nazaire, z jedenáctého století se slavným kamenem, na kterém můžeme spatřit obléhání hradu křižáků, přitahuje pozornost návštěvníků. Stejně jako Muzeum inkvizice, které nabízí přehlídku mučících nástrojů.

V městečku se konají slavnosti a koncerty. Jako správná pevnost zde nesmí chybět škola šermování, bojování s meči či střílení z luku a kuše.

Pevnost se nachází 15 hodin v automobilu z našeho hlavního města Prahy. Avšak různé cestovní kanceláře nabízejí zájezdy i s ubytováním a stravou v ceně. Pokud vás nezaujala pevnost díky tomuto článku, můžete si zpříjemnit večer ještě stejnojmennou hrou.