Určitě jste již slyšeli o obchodování s akciemi na burze akcií, s kryptoměnami nebo o různých druzích investování. Investovat se dá v dnešní době v mnoha různých okruzích. Samozřejmě záleží také na tom, jak jsme na tom po finanční stránce. Obvykle investují velké částky osoby, které vlastní podniky nebo mají vysoce nadprůměrný příjem. Díky mnoha různým aplikacím můžeme investovat a obchodovat s cennými papíry i my “regulární” lidé. Jedním ze způsobů obchodování je i obchodování s opcemi. Není překvapivé, že jste o tomto druhu cenného papíru nikdy neslyšeli. Co to vlastně opce je?

Akciový trh

Představte si následující situaci: Chcete si koupit nějaký předmět. Vlastník té věci vám na ni dá kupní smlouvu, na které je napsaná hodnota té věci. Vy si ale tu určitou věc nemusíte koupit ihned, ani třeba za rok. Budete mít neustále tu možnost v rukách si to kdykoliv koupit. Samozřejmě tato doba je dána lhůtou vypršení kontraktu. Opce je zvláštní druh cenného papíru. Od ostatních se liší hned v několika ohledech. Už jenom samotná podstata, že si my jakožto kupující můžeme vybrat, zdali si vůbec věc uvedenou ve smlouvě koupíme či ne. Tím je druhá strana – prodávající – ve velké nevýhodě. Je to hodně zjednodušeně koupě práva na odstup od kupní smlouvy.

Obchod

Systém, jakým opce fungují je mnohem složitější. Pro zájemce obchodování s tímto druhem cenného papíru je doporučeno vyhledat profesionální pomoc. Zjednodušeně si můžeme popsat jaké jsou druhy hodnot opce. Můžeme mít buďto vnitřní nebo časovou hodnotu opce. Opce s hodnotou vnitřní v sobě drží zisk, který prodávající získal při koupi či prodeji smluvního předmětu. Může se stát, že opce může mít i nulovou hodnotu tedy nulový zisk. To znamená, že opce jako taková svou hodnotu má, ale prodávající z ní nezískal žádný zisk. Nakoupil tedy za stejně jako za kolik prodal. Dalším druhem popisu hodnoty opce je hodnota časová. Časová hodnota klesá tak rychle, jak se blížíme k datu, kdy opce takzvaně projde. Nebo-li kdy projde kontrakt. Zpravidla je nejprudší pokles hodnoty opce přibližně dva týdny před jejím vypršením. Jinak po dobu existence opce její hodnota stoupá.